wtorek, 5 marca 2013

Paris!


Dzień dobrek w jakże wiosenny dzień.
Dzisiaj rozpiszę się trochę o krainie luksusu,pięknych  zabytków, ale także stolicy mody-Paris!
Coś ostatnio ciągle o nim słyszę,wiele anegdotek, ciekawych informacji i tak np. w poniedziałek dowiedziałam się, że we Francji jest największy odsetek zakażeń Taksoplazmozą Gondii-niebezpiecznym pasożytem, który prowadzi do śmierci..więc uważajcie co jecie we Francji!
Ostatni raz byłam tam rok temu w maju i ponownie zawitam tam już za 6 miesięcy, tym razem w nieco innej formie, co bardzo mi odpowiada.
Lazurowe wybrzeże, dobre miejsce na wypoczynek i Paryż, już chyba z sentymentu.
Chciałabym polecić Wam kilka miejsc, które obowiązkowo powinno się zwiedzić będąc we Francji.
Najlepiej jest zacząć od najdalszych zakątków Paryża, by na koniec nasycić się jego urokiem.

Proponuje zacząć od Doliny Loary!
To historyczna kraina Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia, usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Za turystyczną stolicę regionu, z racji swego położenia i kuchni, uznawane jest Tours.


















Katedra w Reims





Katedra Notter-Dame





Luwr 
Dawny pałac królewski w Paryżu, zamieniono obecnie na jedno z największych muzeów sztuki na świecie.
Położony jest w obrębie Pierwszej Dzielnicy, pomiędzy Rue de Rivoli, prawym brzegiem Sekwany, ogrodami Tuileries przy nieistniejącym dzisiaj pałacu Katarzyny Medycejskiej i Rue du Louvre. Położony jest na jednej linii z Champs-Elysees, wchodząc w skład osi historycznej stolicy.







Szampania to północno – wschodni rejon Francji. Stolicą Szampanii jest Reims gdzie ekskluzywne sklepy z szampanami znajdują się w centrum miasta, tuż przy katedrze Notre – Dame. Sadzonki winorośli zostały przywiezione do Francji przez Rzymian. W wyprodukowanym szampanie rozsmakowali się królowie , a potem cały świat.

Stolicą szampana jest oddalone o 25 km Od Reims miasteczko o nazwie Eperney, gdzie wszyscy producenci tego trunku mają tam swoje siedziby.













Pałac wersalski został wzniesiony na polecenie Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża (Wersal). Początkowo miał on pełnić rolę pałacu myśliwskiego, ale skończona w 1690 r. rozbudowa spowodowała, że stał się jedną z najznakomitszych budowli klasycyzmu barokowego - inspiracją dla architektów i artystów późniejszych lat.











 Bazylika Sacre-Coeur


Łuk Triumfalny



Plac Pigalle!!

Wieża Eiffla 
Zwana Żelazną Damą wieża jest najlepiej rozpoznawalnym obiektem Paryża, traktowanym także jako symbol Francji. Stoi w zachodniej części centrum stolicy, nad rzeką Sekwaną w północno-zachodnim końcu tzw. Pola Marsowego, gdzie w czasach rzymskich odbywały się ćwiczenia wojskowe.
Powstała specjalnie z okazji Wystawy Światowej, która miała miejsce w 1889 r., jako demonstracja wiedzy inżynierskiej i możliwości technicznych kraju







Lazurowe Wybrzeże, znane także jako Riwiera Francuska, to przepięknie ukształtowany odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską. To najważniejszy region turystyczny Francji, który odwiedza ok. 10 milionów turystów rocznie.
oraz na koniec Pola Elizejskie
Na miejscu dzisiejszej Aleji Pól Elizejskich w Paryżu do 1616 r. rosło zboże i inne rośliny uprawne. Dopiero Katarzyna Medycejska rozkazała wytyczyć drogę i obsadzić ją szpalerem wysokich drzew. Następnie przedłużono ją z Luwru do Ogrodu Tuileries, a w 1724 r. do Placu Gwiazdy.
W XVIII w. aleja stała się modnym deptakiem spacerowym i miejscem spotkań. Chodziła nim na przykład królowa Maria Antonina na lekcje muzyki w Hotelu Crillon. Do Paryża zostały przyłączone dopiero w 1828 r. Ozdobiono ją fontannami, latarniami gazowymi i wybudowano chodniki.

i wiele, wiele innych....

bieżąca relacja już w sierpniu!
Dobrej nocki.

ps.wiosna nadchodzi, za 2 dni weekend i może jakiś wyjazd;)